XXV Mistrzostwa Europy Iaido, Zawiercie

Tegoroczne Mistrzostwa Europy Iaido odbyły się w ostatni weekend października nigdzie indziej tylko w Polsce, w Zawierciu. Były to pierwsze tego formatu zawody iaido zorganizowane w Polsce z ponad 320 uczestnikami z 23 krajów.
W piątek, jak zawsze miało miejsce seminarium poprzedzające zawody. Natomiast w sobotę czekały nas zmagania w turnieju indywidualnym. I jest o czym mówić, bowiem zawodnicy już tradycyjnie osiągnęli dobre wyniki.

Każdy z zawodników zdołał wyjść ze swojej grupy, a sześciu z ośmiu zawodników dotarło do poziomu ćwierćfinałów czyli uplasowało się w tzw. best-of-8 w każdej obsadzonej kategorii. Ostatecznie medali w tegorocznej edycji Mistrzostw zdobyli:

• Agnieszka Krawczyk – złoto Nidan
• Łukasz Machura – złoto Godan

Niedziela, podczas której odbywał się turniej drużynowy oraz egzaminy, przyniosła kolejne sukcesy.
Polska drużyna w składzie: Adam Bieniak, Kamil Orciuch, Agnieszka Krawczyk, Tomasz Gabrusewicz, zdołała pewnie wyjść ze swojej grupy z 1 miejsca, a następnie pokonując Francję dotarła do ćwierćfinału gdzie niestety przegrała z Hiszpanią.
Na pocieszenie, po zakończeniu zawodów, na wyższy stopień zdała Agnieszka Krawczyk (Sandan) oraz jeden z polskich sędziów: Adam Kitkowski (Rokudan).
Podsumowując, 25. Mistrzostwa Europy Iaido można uznać za w pełni udane, szczególnie biorąc nakład pracy wniesiony w organizację imprezy przez Polaków. Za rok jedziemy do Grecji gdzie skupimy się wyłącznie na walkach!

Autor: Adam Bieniak